22 października 2021 r. klasy 8d i 8e wybrały się na wycieczkę do Warszawy szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Pierwszym punktem programu był udział w lekcji poświęconej naszej lekturze w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć otrzymaliśmy solidną porcję wiedzy o dziejach Powstania i okresie II wojny światowej. Poznaliśmy walczących w Powstaniu następców bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego, między innymi Jana Rodowicza ps. „Anoda”. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy liczne eksponaty muzealne, jak choćby kolekcje powstańczych opasek, maszyny drukarskie, liczne zdjęcia i listy powstańców.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak. Cele więzienne oraz czytane przez aktorów grypsy więzionych tu Polaków zrobiły na nas wstrząsające wrażenie. Obejrzeliśmy również liczne dokumenty, między innymi świadectwo dojrzałości „Rudego” oraz pierwsze, konspiracyjne wydanie „Kamieni na szaniec”.

Dopełnieniem naszego szlaku pamięci było zapalenie zniczy na grobach „Rudego”, „Alka” i „Zośki” na Cmentarzu Powązkowskim. Widok białych brzozowych krzyży, które górowały nad Kwaterą Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” na długo pozostanie w naszej pamięci. Od dawna czekaliśmy na tę chwilę, by być tutaj – na grobach dzielnych harcerzy z Szarych Szeregów.

W drodze powrotnej towarzyszyła nam przede wszystkim jedna myśl – chcemy tam wrócić i znów posłuchać o ludziach, którzy „pięknie żyli i pięknie umierali” - naprawdę warto!

Warszawa1
Warszawa2
Warszawa3

Poprzedni wpis Następny wpis