Wymiana ze szkołą partnerską w Niemczech
linia


Wizyta młodzieży z Schalkau - maj 2013r.

W dniach od 13 do 16 maja uczniowie naszej szkoły gościli swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej Staatliche Regelschule w Schalkau.
Miasteczko Schalkau leży w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Sonneberg, niedaleko granicy z krajem związkowym Bawarią.

           


Nasi uczniowie gościli 3 chłopców i 7 dziewczynek z klasy 8. Po powitaniu, które odbyła się w gimnazjum w Dopiewie, wszyscy spotkali się na majówce na plaży w Zborowie.
                 
                 
           
14 maja dorośli i młodzież zwiedzali wspólnie Poznań m.in. Ostrów Tumski, Stary Rynek, Dzielnicę Cesarską, Cytadelę. Mieli również okazję przyjrzeć się naszemu nowemu Stadionowi Miejskiemu. Po południu uczestnicy wymiany wraz z uczniami naszej szkoły bawili się na dyskotece w gimnazjum w Skórzewie.

                 
                 
15 maja uczniowie niemieccy wzięli udział w zajęciach na terenie naszego gimnazjum. Pani Lidia Zarańska poprowadziła zajęcia laboratoryjne z chemii. Pod opieką pana Jarosława Piersiali uczniowie grali w gry edukacyjne, wykorzystując znajomość języka angielskiego. Zajęcia sportowe poprowadził pan Jan Łączkowski. Po wspólnym obiedzie młodzież udała się z panią Dyrektor Katarzyną Krüger – Szczot i panią Agnieszką Krupą do Urzędu Gminy w Dopiewie. Popołudnie i wieczór młodzież niemiecka spędziła wraz z goszczącymi ich rodzinami.

                 
                 
Pożegnanie 16 maja rano nie obyło się bez łez. Chociaż spotkanie to trwała zaledwie trzy dni, nawiązały się już pierwsze przyjaźnie. Wizyta zaowocowała również nawiązaniem współpracy ze szkołą w Schalkau, tak więc wiosną w przyszłym roku pojedziemy w ramach wymiany uczniowskiej do Niemiec. Mam nadzieję, że będzie to dobra motywacja do dalszej nauki języka niemieckiego.