Power
linia

National Gallery

National Gallery w Londynie to placówka, w której można obejrzeć dzieła stworzone przez malarzy żyjących na przestrzeni kilku wieków. Znajduje się tam ok. 3.2 tys. prac.

Galeria zlokalizowana jest przy Trafalgar Square w budynku zaprojektowanym przez Williama Wilkinsa i otworzono ją w 1838 roku.

Przez lata istnienia siedziba National Gallery była czterokrotnie rozbudowywana. Możemy tam obejrzeć Velázqueza i Leonarda da Vinci, Rembrandta, Vincenta van Gogha, Tycjana, Sandro Botticelliego, Jana van Eycka, Claude Moneta, Pierre-Auguste Renoira, Paula Cezanne’a, Caravaggio i wielu innych.

British Museum jest jednym z największych na świecie muzeów historii i kultury ludzkości, mieści się w Londynie przy Great Russell Street.

Muzeum powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane's – lekarza i przyrodnika, który zgromadził pokaźną kolekcję dzieł sztuki i przekazał ją Państwu Brytyjskiemu.

Uroczyste otwarcie dla zwiedzających nastąpiło w 1759 roku – jeszcze w innym budynku, ponieważ obecny, który możemy dzisiaj podziwiać wzniesione zostało w latach 40 XIX wieku i od tej pory jest ono nieprzerwanie otwarte, z wyjątkiem okresu wojen światowych.

Wewnątrz Muzeum Brytyjskiego znajduje się największy w Europie, zadaszony plac tzw. Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety II, na środku którego mieści się Czytelnia tzw. The Round Reading Room.

Muzeum Brytyjskie to jeden z najbogatszych zbiorów antycznych eksponatów, z których około cztery miliony są prezentowane zwiedzającym. Najsłynniejsze z nich to rzeźby z ateńskiego Partenonu, egipskie mumie a także słynny Kamień z Rosetty (jego odkrycie było przełomem na drodze do odczytania egipskich hieroglifów.

Największe wrażenie robi sala 'starożytny Egipt', gdzie można przyglądać się m.in popiersiom byłych władców Egiptu, a także położona na wyższym piętrze sala z prawdziwymi mumiami (największy tłum ludzi) Zapadająca w pamięć jest również kolekcja poświęcona starożytnej Grecji i Rzymowi, sala chińska i japońska, asyryjska, czy afrykańska.