Power
linia

Oxford

Miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą niecałe 100 km na zachód od Londynu. Znane przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego, najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata.

Miasto świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Oxford jest drugim po Cambridge uniwersyteckim miastem w Anglii. Spacerując ulicami miasta można poczuć specyficzny klimat tego miejsca, jak również zobaczyć dobrze zachowaną angielską architekturę.

Największą atrakcją miasta są oczywiście budynki Uniwersytetu. A jest co oglądać, bo jest tu aż 38 college’ów, które są udostępnione do zwiedzania. Najpopularniejszy jest tu Christ Church College, którego wnętrza stanowiły inspirację przy tworzeniu Hogwartu z filmu o Harrym Potterze. Nagrano tu wiele wielkich hollywoodzkich produkcji m. in. „X-Men: Pierwsza klasa”, „Harry Potter i czara ognia”, czy „102 Dalmatyńczyki”. Za główną ulicę w mieście uważa się High Street, przy której znajdują się budynki Uniwersytetu i liczne sklepy, a nad tym wszystkim góruje wieża Magdalen College.

Będąc w Oxfordzie koniecznie trzeba wspiąć się na więżę kościoła St. Mary the Virgin (fot. obok) pokonując 124 schody, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.W Oxford znajduje się także biblioteka Bodleian Library w której to książki studiowali m. in. Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien czy S.C. Lewis. To zarazem największa biblioteka uniwersytecka w Wielkiej Brytanii z ponad 9 mln książek, która pomieści 2500 czytelników. Jednak książki nie mogą opuszczać jej budynku.

Kolejnym charakterystycznym budynkiem w mieście jest Radcliffe Camera, gdzie obecnie znajduje się czytelnia wyżej wymienionej biblioteki. Niestety nie jest udostępniony dla zwiedzających.

Będąc w Oxfordzie warto także zobaczyć most Hertford Bridge, znany jako Most Westchnień, który łączy dwie części Hertford College z New College Lane w Oksfordzie. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że jest jednym z symboli miasta. Most jest często nazywany Mostem Westchnień z powodu jego rzekomego podobieństwa do słynnego Mostu Westchnień w Wenecji. Jednak Hertford Brigde nigdy nie miał być repliką mostu weneckiego.

Centrum Oxfordu jest stosunkowo niewielkie. Znajduje się tam wiele sklepów, kilka teatrów i lodowisko. Oxford jest domem wielu muzeów, galerii i słynnych kolekcji. Pierwszym utworzonym muzeum było Ashmolean Museum, które jest zarazem pierwszym na świecie muzeum uniwersytetu i najstarszym muzeum w Wielkiej Brytanii. Znajdują się tam dzieła m.in. Michelangelo, Leonarda da Vinci, Turner’a czy Picasso. Gdy już nas zmęczy zwiedzanie miasta można podobnie jak w Cambridge wynająć „punt” i popływać po rzece.