Power
linia

Bath

Chcąc choć trochę poznać historię, kulturę i zwyczaje Wielkiej Brytanii wybraliśmy się do Bath, miasta znajdującego się w hrabstwie Somerset 159 km na zachód od Londynu. To urokliwie położone w dolinie rzeki Avon miasteczko jest jednym z piękniejszych w Zjednoczonym Królestwie.

W osiemnastym wieku Bath stało się najmodniejszym miastem Wielkiej Brytanii, centrum mody i stylu, gdzie po prostu wypadało "bywać". W 1987 miasto wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa przez UNESCO. Obecnie Bath jest znanym centrum turystycznym, kulturalnym i uniwersyteckim.

W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Z przyjemnością obejrzeliśmy najbardziej znane:

The Roman Bath - założone przez Rzymian, w miejscu naturalnego występowania wód geotermalnych łaźnie do dziś są jedną z głównych atrakcji turystycznych tego miejsca.

The Royal Crescent and the Royal Circus - budynki wybudowane w XVIII w., pierwszy mający u podstawy półksiężyc, drugi w kształcie koła. Pierwszy to pasaż w którym znajdują się mieszkania i apartamenty oraz hotel i muzeum. Drugi podzielony jest na domy mieszkalne.

Jane Austin Center - muzeum brytyjskiej pisarki Jane Austin, która przez pięć lat mieszkała w Bath i wspomina o nim w każdej swojej powieści. Cieszy się ono dużą popularnością nie tylko wśród wielbicieli jej talentu pisarskiego.

Bath Abbey - opactwo powstało w VII w., przebudowane zostało w XII i XIV w. Anglikański kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła był kiedyś największym kościołem klasztoru.

Pulteney Bridge - złożony z trzech przęseł kamienny most, zaprojektowany został i zbudowany w XVIII w. na wzór słynnego Ponte Vecchio we włoskiej Florencji. Jest on jednym z czterech na świecie, który na całej swej długości mieści kawiarnie i sklepy.