Po indeks z Pitagorasem
linia


Wybory elektroniczne jako alternatywa dla tradycyjnych

10 czerwca 2014 r. grupa uczniów z klas drugich Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie uczestniczyła w wykładzie otwartym dr Marcina Gogolewskiego pt. „Wybory elektroniczne jako alternatywa dla tradycyjnych”. Wykład odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat głosowania, własności jakie są pożądane przy głosowaniu. Usłyszeliśmy jak to wygląda w Polsce a jak na świecie. Prelegent dr Marcin Gogolewski przedstawił inne systemy głosowania: ThreeBallot oraz Visual Voting. Poznaliśmy zalety i wady każdego z nich. Dzięki udziałowi w wykładzie wiemy, co może nam zaoferować współczesna informatyka.

O prelegencie: Dr Marcin Gogolewski - adiunkt na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Za swój główny temat badań wybrał zachowanie anonimowości użytkowników (na przykład w trakcie wyborów elektronicznych, czy wymiany informacji) i protokoły kryptograficzne. Od strony dydaktycznej interesuje się kompresją i przetwarzaniem danych oraz bezpieczeństwem sieci komputerowych.W ostatnich latach uczestniczył w projektach popularyzujących informatykę wśród uczniów.