Festiwal Nauki i Sztuki-Wydział Matematyki i Informatyki

Tekst alternatywny

9 kwietnia 2014 r. uczniowie klas IIa i IIb uczestniczyli w Festiwalu Nauki i Sztuki. Odwiedziliśmy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki. Podczas całego dnia na Uczelni udało nam się uczestniczyć w wielu ciekawych wykładach i warsztatach.
Były to zajęcia:
  • Wykład Enigma kontra polscy kryptolodzy z Uniwersytetu Poznańskiego przedstawiony przez prof. zw. dr hab. Jerzego Jaworskiego z Zakładu Matematyki Dyskretnej.
    Na wykładzie zapoznaliśmy się ze słynną niemiecką maszyną szyfrującą Enigma. Zostały pokrótce przedstawione fascynujące dzieje odkrycia złamania szyfru Enigmy przez Polaków oraz ich historyczny wkład w zwycięstwo aliantów w drugiej wojnie światowej.

• Wykład Dlaczego istnieje dokładnie pięć brył platońskich? prof. UAM dr hab. Krzysztofa Pawałowskiego z Zakład Geometrii i Topologii podczas którego dowiedzieliśmy się co to są bryły platońskie oraz poznaliśmy twierdzenie 18 księgi XIII Euklidesa (napisanych około 300 lat p.n.e.), gdzie znajduje się ich opis oraz dowód na to, ze istnieje ich dokładnie 5. Są to: czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan.

• Wykład Zabezpieczenia przed błędami w danych dr Marcina Gogolewskiego z Zakładu Teorii Algorytmiki i Bezpieczeństwa Danych. W trakcie wykładu zostały przedstawione podstawowe metody zabezpieczania przed błędami i proste polityki archiwizacji wrażliwych informacji.

• Wykład Informatyka w robotyce pana Marcina Skibicki z Koła Naukowego Robotyk. Podczas zajęć w bardzo ciekawy sposób zostały przedstawione zagadnienia: czym jest robotyka, jakie jest miejsce informatyki w robotyce, jak zaprogramować robota, jakie są możliwości techniczne, języki programowania oraz jakie są najnowsze osiągnięcia robotyki.

• Warsztaty Dlaczego czarno-biała matematyka to za mało, czyli jak uprościć rozumowanie przez kolorowanie zaprezentowane przez dr Marcina Borkowskiego, dr Darii Bugajewskiej, dr Piotra Kasprzaka, Tomasza Dwojaka, Adama Nawrockiego, Natalii Postawy, Jędrzeja Sadowskiego z Zakładu Optymalizacji i Sterowania. Doświadczenie z lekcji matematyki pokazuje, że kolor jest na nich potrzebny głównie do podkreślania odpowiedzi do zadań. Na tych warsztatach zobaczymy, że to wrażenie jest mylne: wiele zadań matematycznych można rozwiązać, odpowiednio wykorzystując kolorowanie rozmaitych figur i wzorów.

• Warsztaty Gry kombinatoryczne dr Małgorzaty Bednarskiej-Bzdęgi z Zakładu Matematyki Dyskretnej. Na wykładzie przedstawione zostały matematyczne narzędzia do badania gier kombinatorycznych typu kółko i krzyżyk. Zastanawialiśmy się, jak ocenić kto ma strategię wygrywającą i jak tę strategię znaleźć.

• Warsztaty Poszukiwanie najkrótszej z możliwych dróg pana Piotra Berda z Koła Naukowego StuDMat. Warsztat zwrócił uwagę na problem wyszukiwania najkrótszej ścieżki między dwoma punktami na płaszczyźnie i w przestrzeni. Poznaliśmy podstawowe zagadnienia kombinatoryki, przeanalizowalismy m.in. "Problem ulic Manhattanu".

• Wykład Let's play university - elementy gier w nauce informatyki prof. UAM dr hab. Krzysztofa Jassem, oraz pana Bartosza Piskadło z Zakładu Metod Numerycznych. Tematem wykładu była Gamifikacja czyli metoda motywowania do pracy za pomocą elementów gier. Technika bazuje na satysfakcji, jaką osiąga się z pokonywania wyzwań, realizacji wyznaczonych celów oraz rywalizacji z innymi uczestnikami.

10 kwietnia 2014