Bitwa o Anglię

W dniach 24-30 marca 2014 uczniowie Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie wraz ze swoimi nauczycielami języka angielskiego Aleksandrą Ponińską, Joanną Olejniczak i Jarosławem Piersialą brali udział w warsztatach językowych Londyn i miasta Anglii. Podczas naszego pobytu młodzież miała możliwość poznania kultury, tradycji, historii i geografii Wielkiej Brytanii. Była to również okazja do używania języka angielskiego w codziennych sytuacjach oraz poznania życia i zwyczajów mieszkańców Londynu.

Zobaczyliśmy m.in. pomnik Battle of Britain, powstały w hołdzie tym, którzy walczyli w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Został on odsłonięty 18 września 2005 roku, w 65. rocznicę bitwy, przez Karola, księcia Walii i Kamilę, księżną Kornwalii, w obecności lotników, którzy brali udział w tych walkach. Rzeźbę stanowi granitowy panel o długości 25 metrów, ozdobiony płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z bitwy o Anglię. Najważniejszym elementem rzeźby są naturalnej wielkości figury lotników. Zewnętrzna część rzeźby wyłożona jest brązowymi tablicami, na których wypisane są nazwiska wszystkich lotników, biorących udział w bitwie po stronie aliantów.

2 kwietnia 2014