Pracownia Przestrzeni-spotkanie 7

18 listopada w ramach Pracowni Przestrzeni odbyły się zajęcia związane z Bezpieczeństwem w Internecie. Celem zajęć było poznanie korzyści i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, dowiedzieliśmy się jakie są zagrożenia wynikające z nadmiernego używania Internetu, komputera i innych urządzeń mobilnych oraz wiemy co to jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje oraz jak jej przeciwdziałać i co zrobić w sytuacji, gdy będziemy ofiarą takiej przemocy.
Na początku zajęć rozegraliśmy quiz wykonany w aplikacji Kahoot zawierający m.in. pytania na temat popularnego portalu społecznościowego Facebook, You Tube czy chociażby wyszukiwarki Google. W quizie padły też pytania co to jest grooming, cyberprzemoc czy stalking. Wszystkie zagadnienia i tematy poruszane w quizie zostały dodatkowo omówione.
Po rozgrywce uczniowie wykonali zadanie Moja doba na zegarze, którego celem było uświadomienie uczniom tego, jakie są proporcje różnych czynności wykonywanych przez nich w ciągu dnia i uświadomienie sobie jak dużo czasu poświęcamy na korzystanie z Internetu. Część z uczniów nie zdawała sobie sprawy ile łącznie czasu w ciągu doby poświęcają na pobyt w Internecie.
Kolejnym punktem jakim się zajęliśmy było wspólne przejrzenie stron internetowych najczęściej odwiedzanych przez gimnazjalistów. Wspólnie zastanowiliśmy się, które z nich są dla nas istotne, co nam się na nich podoba a co nas w nich denerwuje. Co nam przeszkadza podczas korzystania z tych stron.
Na koniec spotkania wspólnie obejrzeliśmy film „W sieci”. W filmie usłyszeliśmy o pozytywnych aspektach korzystania z Internetu oraz o zagrożeniach. Po filmie wspólnie go omówiliśmy. Porozmawialiśmy o uczuciach głównej bohaterki, o tym jakie miała myśli, co mogła zrobić inaczej i jak należy w takiej sytuacji postępować.
Podczas całych zajęć przewijały się słowa i kwestie dotyczące cyberprzemocy. Porozmawialiśmy o tym co zrobić jeśli jesteśmy ofiarą albo świadkiem takiej sytuacji.
Na następnej godzinie wychowawczej stworzyliśmy w grupach Netykietę, czyli zbiór zasad obowiązujących w Internecie.

18 listopada 2015