Pracownia Przestrzeni-spotkanie 10

Klasa humanistyczno-informatyczna w każdą środę uczestniczy w “Zajęciach w przestrzeni”. Zajęcia, w których uczestniczyliśmy w ramach środowych spotkań poruszały tematy dotyczące architektury domów oraz zasad funkcjonowania rodzin w nich mieszkających.
W ubiegłą środę zajęcia prowadzone były przez Panią Annę Kokocińską, doktor socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia podzielone były na dwie części. W części pierwszej Pani Anna Kokocińska przybliżyła nam informacje dotyczące humanistyki, jako jednej z dziedzin nauki.
Część druga zajęć rozpoczęła się od podziału uczestników spotkania na grupy. Każda 3-5 osobowa grupa miała odpowiedzieć na pytanie: "Co by było gdyby nie było szkoły?”
W ramach poszukiwania odpowiedzi na zadane pytanie należało przeanalizować je z różnej perspektywy. Losowaliśmy umieszczone na papierze kolorowe kapelusze. Każda czapka określała z jakiego punktu widzenia należy dokonać analizy postawionego pytania. Dla przykładu - otrzymując czerwony kapelusz miałeś za zadanie kierować się emocjami, a mając biały musiałeś dokonać analizy opartej na faktach i logice.
Po “założeniu” czapek i wykonaniu zadania odczytaliśmy nasze wypowiedzi. Dzięki różnym kapeluszom udało się dokonać wieloaspektowej analizy zadanego pytania i udzielenia różnych odpowiedzi. Zamiast jednego punktu widzenia, jednej odpowiedzi otrzymaliśmy wiele ciekawych spostrzeżeń.
Zadanie to okazało się być pewną metodą nauki. Próbując się uczyć używamy Czarnego Kapelusza, czyli pesymistycznego spojrzenia na samą naukę. Przeprowadzone ćwiczenia pokazały, że używając kapelusza żółtego oraz zielonego, czyli pozytywnego spojrzenia na proces nauki, szkoła przestaje być ciężarem a my stajemy się bardziej kreatywni.
Przeprowadzone przez Panią Annę Kokocińską zajęcia, uświadomiły mi, że każdy mój czyn, każde wypowiedziane słowo, każda podjęta decyzja powinna zostać przemyślana przeze mnie wieloaspektowo. Dzięki takiej analizie uda się odnaleźć w nauce pozytywną stronę i wtedy zdobywanie wiedzy stanie się przyjemnością.
Przedstawicielka kl. 1D,
Nina Wrona