Warsztaty architektoniczne

15 marca 2016r. w ramach działań „Pracowni Przestrzeni” uczniowie klasy Id wraz z wychowawcą klasy p. Agatą Józefowicz wzięli udział w warsztatach architektonicznych.

Zajęcia zorganizowała dla nas pani architekt Katarzyna Wrońska z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Na początku pani architekt opowiedziała o Programie Edukacyjnym „Kształtowanie Przestrzeni”, który realizujemy na naszych dodatkowych zajęciach z naszymi nauczycielami. Zobaczyliśmy również film, który otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanych w ramach tego programu.

Warsztaty architektoniczne przeprowadzili z nami pani Jola Starzak i pan Dawid Strębicki - architekci i urbaniści. Zanim jednak rozpoczęliśmy warsztaty mogliśmy posłuchać wiele ciekawych informacji na temat pracy architekta oraz zobaczyć projekty nad którymi pracowali nasi goście.

Pani Jola Starzak i pan Dawid Strębicki o swojej pracy: Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyliśmy w 2011 roku własną pracownię projektową. Obecnie pracujemy nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce i w Belgii. Intryguje nas różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla, którą mamy szansę badać realizując między innymi projekt wyposażenia wnętrz nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie (NInA), poprzez projekty, domów i wnętrz aż do skali urbanistyki miasta - aktualnie pracujemy nad planem urbanistycznym dla centrum Strombeek (położonego niedaleko Brukseli), ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze oraz opracowujemy koncepcję projektową zagospodarowania dwóch placów i dwóch ulic w centrum Strombeek. Bliska jest nam także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej, takie jak na przykład projekt tymczasowego zagospodarowania przestrzeni Placu Wolności w Poznaniu, który realizujemy dla międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.

Zajęcia warsztatowe bardzo nam się podobały. Naszym zadaniem było stworzenie makiety, zabudowanie terenu należącego do naszej szkoły. Przed nami stanęła makieta gimnazjum wykonana w skali 1:200. Teren został podzielony na 5 części, na tyle samo zespołów została podzielona nasza klasa. Zadaniem każdego zespołu było zagospodarowanie odpowiedniego fragmentu terenu wokół szkoły. Mieliśmy pamiętać o sąsiednim terenu co okazało się trudne i czasami dojście do boiska z terenu rekreacyjnego musiało odbywać się przez ławki. Długa droga w projektowaniu, jak się okazuje przed nami, ale zajęcia na pewno pozwoliły otworzyć nam oczy na otaczającą nas przestrzeń i docenić pracę innych ludzi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

16 marca 2016