Warsztaty fotograficzne

21 września odbyły się zajęcia, na których uczniowie klasy 3d wraz z wychowawcą, panią Agatą Józefowicz, uczyli się fotografii. W tym dniu, odwiedziły nas panie z Laboratorium Fotograficznego „ZORKA”.
Początkowo panie opowiadały nam o sposobach robienia zdjęć, które stosowane były w przeszłości. Patrzyliśmy przez pudełko imitujące aparat fotograficzny sprzed parudziesięciu lat i zobaczyliśmy w okienku odwrócony do góry nogami obraz, który nie był jednak odzwierciedleniem rzeczywistości, a jedynie cieniami postaci stojących przed obiektywem. Wszyscy byliśmy później ciekawi jak będą wyglądały zdjęcia zrobione za pomocą aparatów, które sami mieliśmy okazję zbudować z puszki.
Dostaliśmy jedną puszkę na parę, pomalowana została ona w środku farbą o kolorze czarnym, aby nie odbijała światła. Przebiliśmy szpilką kawałek blaszki, którą następnie przykleiliśmy do otworu zrobionego w pudełku i okleiliśmy wszystkie wolne przestrzenie taśmą izolacyjną. Następnie udekorowaliśmy nasze puszki według własnego uznania i poszliśmy do prowizorycznej ciemni, w której włożyliśmy kawałek specjalnego papieru do naszych aparatów. Później poszliśmy na zewnątrz i robiliśmy sobie zdjęcia. Jednakże najpierw musieliśmy odsłonić jedyny mały otwór w naszym aparacie i ustać średnio 30 sekund w jednej pozycji, aby odbicie naszych sylwetek utrwaliło się na papierze. Wróciwszy potem do klasy po kolei chodziliśmy do ciemni, by wywołać nasze fotografie. Efekt naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach.
Całe zajęcia odbyły się w przyjemnej atmosferze i sądzę, że powinniśmy mieć więcej takich relaksujących lekcji, które stwarzają nam idealną okazję do odnalezienia naszych pasji.
Nina Wrona, klasa 3d

21 września 2017