Cyfrowobezpieczni

15 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu „Cyfrowobezpieczni”, w którym nasza szkoła bierze udział.
Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa powstał po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.
Warsztaty dla wszystkich uczniów naszej szkoły na temat bezpieczeństwa w Internecie. poprowadziła pani Katarzyna Czubińska. Pani prelegent podczas spotkania z nami zawarła tematy takie jak zagrożenia wynikające z udostępniania danych osobowych w sieci, poznawania ludzi przez komunikatory, ufania niesprawdzonym stronom internetowym oraz nieumiejętnego korzystania z mediów społecznościowych. Uzmysłowiła nam również jak karane są osoby naruszające prywatność swoich znajomych oraz późniejsze ośmieszanie ich w Internecie. Wszystkich bardzo zdziwiła ta wiedza, gdyż nie mieliśmy pojęcia, że za wrzucanie zdjęć do sieci bez zgody osób tam się znajdujących jest wykroczeniem. Jednak najważniejszą kwestią, którą moim zdaniem poruszyła pani prowadząca było pokazanie nam na jakie rzeczy godzimy się instalując aplikacje na nasze telefony i jakie niebezpieczeństwa się za tym kryją. Przeprowadzając małą ankietę pani pokazała nam, że większość z nas nawet nie jest świadoma na co pozwalamy akceptując regulaminy różnych aplikacji ściąganych na telefony lub komputery. Jest to ta ciemniejsza strona elektroniki i Internetu, a wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Warsztaty te zostały poprowadzone w bardzo przyjemnej atmosferze i każdy był z nich bardzo zadowolony, a dodatkowo dzięki nim poznaliśmy zwodniczą ochronę i prywatność jaką oferuje nam sieć i sądzę, że od teraz każdy będzie uważał, co wrzuca do Internetu i na ile pozwala mu zobaczyć swoje życie prywatne.
Uczennica, Nina Wrona 3d

16 listopada 2017