IV Piknik Naukowy

Dnia 17 maja 2018 roku odbył się w naszej szkole IV Szkolny Piknik Naukowy.
Tego dnia zaprosiliśmy do nas przedstawicieli poznańskich uczelni i innych instytucji, którzy poprowadzili zajęcia dla naszych uczniów: warsztaty, pokazy, wykłady.
Wszyscy spotkaliśmy się w holu, gdzie pani dyrektor Katarzyna Krüger-Szczot powitała zaproszonych gości: członków Koła Naukowego Przyrodników Wydziału Biologii UAM z Sekcji Biologii Sądowej, Antropologii, Parazytologii, studentów z Naukowego Koła Chemików Wydziału Chemii UAM, przedstawicieli Akademickiej Społeczności Ratownictwa i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego, PTOP Salamandra. Następnie pani dyrektor ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Przyrodniczego „Eureka”. Zwycięzcą konkursu został, otrzymując tytuł „Przyrodnika Roku”, Jakub Stachowski z kl. 7b, a wyróżnienia otrzymali: Mariola Kuczyńska z kl. 2a oraz Igor Mastalerz z kl. 7d.
Wydarzenia piknikowe rozpoczęli uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, przedstawiając zgromadzonej publiczności prezentacje o ciekawych i wartych zobaczenia miejscach w Polsce. Na kolejne zajęcia uczniowie przeszli do sal lekcyjnych. Tam można było dowiedzieć się m.in: czym zajmuje się genetyka sądowa, jak pracuje antropolog sądowy, co łączy człowieka z innymi ssakami naczelnymi, jakie tajemnice są ukryte w kościach, czy pasożyty mogą kontrolować umysły, czym mogą zadziwić nas bezkręgowce, jak wygląda życie na pustyni. Nauczycielki chemii przygotowały chemiczny edu-room oraz zajęcia dla pierwszoklasistów. Piknik zakończył się w holu pokazem ciekawych i efektownych doświadczeń chemicznych.
„Ciekawa alternatywa dla normalnych zajęć”, „jest to fajne wydarzenie” , „można się dowiedzieć ciekawych rzeczy ”, „to forma nauki przez zabawę ” - tak na temat pikniku wypowiadają się uczniowie naszej szkoły. Zatem do zobaczenia na kolejnym pikniku za rok!

23 maja 2018