Wyjazd reprezentacji szkoły do Warszawy

Warszawa 30-31. X 2018 r. Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie uczestniczyła w Uroczystym Koncercie z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert z udziałem Pary Prezydenckiej odbył się 30. X w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wysłuchaliśmy dwóch utworów: Fantazja polska gis-moll op. 19 na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego oraz Te Deum Polonia na bas, chór i orkiestrę Pawła Łukaszewskiego. Ten ostatni został napisany na zamówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W gmachu Opery Narodowej obejrzeliśmy wystawę „Ignacy Jan Paderewski – anatomia geniuszu” poświęconą bogatej działalności Patrona naszej szkoły.

Kancelaria Prezydenta RP przygotowała dla nas następnego dnia dodatkowe atrakcje, w tym zwiedzanie Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. W Belwederze obejrzeliśmy pamiątki po Józefie Piłsudskim, Naczelniku Państwa i Pierwszym Marszałku Polski. Doświadczyliśmy tutaj historii Polski, tej zniewolonej i odradzającej się. Staliśmy w gabinecie Naczelnika, miejscu gdzie pracował i podejmował decyzje wagi państwowej.

W Pałacu Prezydenckim, mieszczącym się przy ul. Krakowskie Przedmieście, spotkaliśmy Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, z którym wymieniliśmy pozdrowienie. Zobaczyliśmy tutaj sale, w których podejmowani są goście Prezydenta, odbywają się ważne wydarzenia i spotkania. Trzeba podkreślić, że uroku pałacowym pomieszczeniom dodają okazałe rzeźby i obrazy oraz piękne kompozycje z żywych kwiatów.

Naszemu wyjazdowi towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała długiemu spacerowi po Parku Ujazdowskim i Królewskich Łazienkach. Odwiedziliśmy pomniki Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina.

Pozostajemy pełni wrażeń, wdzięczni za zaproszenie i udział w przedsięwzięciu.

/Katarzyna Krüger-Szczot/

Zachęcamy na wirtualny spacer po wystawie „Ignacy Jan Paderewski – anatomia geniuszu

5 listopada 2018