Klasa 7b śladami Powstania Wielkopolskiego

19 grudnia klasa 7b udała się na wycieczkę do Poznania. Byliśmy w Bibliotece Raczyńskich, gdzie podczas oprowadzania po gmachu wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o historii Biblioteki i jej współczesnym funkcjonowaniu.

Wychodząc z Biblioteki Raczyńskich spacerem obok Bazaru, gdzie zapoznaliśmy się z historią wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego udaliśmy się do gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie mogliśmy zobaczyć wystawę „Wielkopolanie u progu wolności”. Wystawa prezentuje wybrane wspomnienia i pamiątki powstańców - uczestników jubileuszowego konkursu pt. "W 50. rocznicę powstania wielkopolskiego", ogłoszonego w 1968 roku przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego", Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, Wydawnictwo Poznańskie i Zarząd Okręgu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu. Na konkurs nadesłano 212 prac. Część z nich została opublikowana w 1970 roku. Wszystkie prace konkursowe zostały w 1975 roku przekazane przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego" do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu jako wieczysty depozyt.

Kolejnym punktem naszej wycieczka było Jeżyckie Centrum Kultury, które w setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego prezentuje wystawę „Powstanie Wielkopolskie Zobacz i Posłuchaj” we wnętrzach zabytkowego budynku i schronu z XIX wieku przy ul. Jackowskiego 5/7. Przygotowano krótką lekcję historii podzieloną na kilka tematów: tła historycznego, m.in. z zachowanymi, oryginalnymi pamiątkami, prezentacją sylwetek bohaterskich zwycięzców - ślad kultywowania pamięci o Powstaniu.

Ostatnim miejscem jakie zwiedziliśmy było Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, gdzie zgromadzono pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim oraz generałem Józefem Dowborem-Muśnickim, mieszkającym w Lusowie w latach 1920-1937. W salach muzealnych zobaczyliśmy oryginalne dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki związane z przedmiotem działania placówki.

19 grudnia 2018