30 listopada uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę na Ostrów Tumski, by poznać bliżej historię Poznania i naszego regionu.
Na warsztatach w Bramie Poznania dowiedzieliśmy się, jak wyglądał pierwszy gród na Ostrowie Tumskim i dlaczego właśnie to miejsce uznawane jest za początek państwa polskiego. Wystarczyło podążać za opowieścią przewodniczki, by z łatwością wyobrazić sobie w tym miejscu potężny zespół obronny za czasów Mieszka I.
A kto wcześniej nie pamiętał dobrze zabudowy naszego Starego Miasta, miał możliwość uczestniczyć w rekonstrukcji układu budynków z XVI wieku. Ustawialiśmy według określonego planu m.in. domki budnicze, ratusz, pręgierz, wagę miejską, Bramę Wroniecką i Bramę Wrocławską. Dowiedzieliśmy się też, czym były pierwsze cechy rzemieślnicze i za jakie przewinienia stawiano ludzi pod pręgierzem. I pomyśleć, że dzisiaj to ulubione miejsce spotkań poznaniaków …
Kolejnym punktem programu był spacer po Ostrowie Tumskim z przewodnikiem miejskim. Przemierzaliśmy klimatyczne uliczki na Śródce, podziwiając m.in. słynny mural pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” i przepiękny kościółek pw. św. Małgorzaty z XIII w.
Zwiedziliśmy również Katedrę Poznańską, w której spoczywają pierwsi władcy Polski. Ten najstarszy zabytek w mieście zachwycił nas cennymi dziełami sztuki oraz bardzo bogatą historią.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była krótka wizyta w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Mieliśmy okazję zobaczyć film edukacyjny poświęcony historii Wyspy Tumskiej oraz relikty wału grodowego z X wieku.
Wizyta na Ostrowie Tumskim uświadomiła nam, że to idealne miejsce nie tylko na wycieczki szkolne, ale i na rodzinne spacery. Dziś, przysypany śniegiem, wyglądał wyjątkowo urokliwie. Na pewno będziemy tu wracać.